به وقت سیدنی

نوشته شده توسط عین. کاف در 1395/07/16

یک روز جمعه هست و هزار درسِ نخوانده. سری به دو سه تا از شبکه های اجتماعی می زنم تا بروم سر وقت مقاله فرصت گذشته ترم قبلم. می بینم فاطمه لینک یک سایت را فرستاده و درباره زمان پخش زنده مراسم شب های محرم می پرسد. طبق معمول اکثر هیئت ها احتمال می دهم بعد از نماز مغرب و عشاء باشد. می گویم اینجا تقریبا ساعت هفت شب می شود، آنجا چطور؟ می گوید به وقت سیدنی سه صبح است ولی اشکالی ندارد. فارسی را در حد سه چهار کلمه سلام، خداحافظ، خوب و ممنون با فونت انگلیسی می داند. نشده تا حالا عکسی از حرم حضرت معصومه، جمکران یا حوزه علمیه بگذارم و ابراز تمایلش برای زندگی همیشگی در قم را به گوشم نرساند. بعضی وقت ها فکر می کنم این عکس های روزمره من چقدر می تواند برایش حسرت برانگیز باشد. تشکر می کند و خداحافظی. می روم سایتی که لینک داده را دوباره می گردم تا نکند ساعتش را اشتباه گفته باشم و همینطور هم شد. ساعت جدید را که می فهمم و می گویم می گوید به ساعت خواب و بیداری ش نمی خورد. از من می خواهد در سایت های دیگر بگردم تا پخش زنده مراسم شب های محرم در یکی از اماکن مذهبی قم را برایش پیدا کنم. فاطمه ی سی و چند ساله اصالتا اهل لبنان است ولی با خانواده اش در استرالیا زندگی می کند. پیش از این فکر می کردم اگر کسی زبان عربی و انگلیسی را تا این حد مسلط باشد دیگر در جستجوی سایت های اینترنتی چیزی کم نمی آورد. اما حالا منِ فارسی زبان شده ام عصای دستش تا خودش را به حال و هوای معنوی قم پیوند دهد.

چند لینک مرتبط برایش پیدا می کنم و می فرستم اما هر کدام به دلیلی کار نمی کند. تصویری از کانال های تلگرامی مذهبی فارسی زبانی که عضو است را برایم می فرستد. نمی دانم شاید می خواهد با همین مداحی و روضه ها فارسی یاد بگیرد. دوباره برای اطمینان یادآور می شوم که همه اینها فارسی هستند ها. به کارت می آید؟ حکما می آید.

آخرش لینک دندان گیری پیدا نمی کنیم. خیلی سایت ها حتی نسخه انگلیسی زبان هم نداشتند و با چپ و راست آدرس می دادم که فلان لینک این کار را می کند. البته ناگفته نماند، اینطور نیست که مسلمان های غیرفارسی زبان از قلم افتاده باشند. در فلان سایت تماما فارسی که بروی و نشانگر ماوس را روی لینک نذورات و هدایا نگه داری، منوی کشویی اهدای نذورات به زبان های مختلف برای مخاطب باز می شود و اجازه ملوکانه می دهیم حداقل بتوانند نذر و نذورات خود را بجا بیاورد. مبالغی که به گفته شاهدان عینی به علت تفاوت ارزش پول در کشورهای مختلف، اغلب بیشتر از مبالغ نذری به ریال و تومان خودمان است. اما اگر دلشان کشیده باشد سوگواری های محرمی ما را حتی به همان زبان فارسی نگاه کنند، هیچ راهنما و لینکی دستشان را نمی گیرد.

طفلک اما گله و شکایتی نکرد. گفت دو ماه دیگر سفری به ایران خواهد داشت ان شاالله. دعا کرد بتواند یک بار روز عاشورا را در شهر قم تجربه کند. 

اشتراک گذاری این مطلب!
 
 
مسابقه راوی مهر